Riga Cup 2016 U-14

Riga Cup 2016 winter

U-14 (born after 01.01.2002)

22.01. – 24.01.2016.

WINNERS

RC 2016 gold frame Zenit U-14

Raffle

Group A

Team
1
2
3
4
Pts
Goals
Plc
Finland KuPS KuPS66  0 : 6 0 : 1 0 : 1  0 0 – 8 IV
Russia  СДЮСШОР Zenit 6 : 0 emblema_zenita66 1 : 0 3 : 0 9 10 – 0 I
Latvia Supernova  1 : 0 0 : 1 Supernova55 0 : 1 3 1 – 2 III
Norway Fornebu FK  1 : 0 0 : 3 1 : 0 Fornebu FK66 6 2 – 3 II

Group B

Team
1
2
3
4
Pts
Goals
Plc
Finland OLS Print 1 : 2  6 : 0 3 : 1 6 10 – 3  II
United_Kingdom Norwich City  2 : 1 Norwich_City66 7 : 0  2 : 0 9 11 – 1 I
Norway  Ullern 0 : 6  0 : 7 Ullern_IF66 0 : 3 0 0 – 16 IV
Estonia  JK Tabasalu  1 : 3  0 : 2 3 : 0 JK Tabasalu66 3 4 – 5 III

Group C

Team
1
2
3
4
Pts
Goals
Plc
Finland  RoPS Rops  1 : 1 4 : 0 0 : 2 4 5 – 3 II
Latvia JFC Skonto 1 : 1 JFC Skonto logo  1 : 2 0 : 1 1 2 – 4 IV
Russia  Izorec-inkon 0 : 4  2 : 1 Izorec-inkon66 0 : 2 3 2 – 7 III
Norway  Holmen IF 2 : 0 1 : 0 2 : 0 Holmen-IF-66 9 5 – 0 I

Group D

Team
1
2
3
4
Pts
Goals
Plc
Finland PKK-U PKK-U66 0 : 1 3 : 1 6 : 0  6 9 : 2 I
Estonia JK Tallina Kalev 1 : 0 KalevTallinn66 1 : 2 0 : 2 3  2 : 4 IV
Belgium Lommel United  1 : 3 2 : 1 Lommel United66 0 : 2 3 3 : 6  III
Latvia  Rīgas FA 0 : 6  2 : 0 2 : 0 Rīgas FA66  6 4 : 6  II

 

Tournament schedule

Friday 22.01.2016.

Olympic sports center

Grostonas iela 6B

9:00 Lommel United 0 – 2 Rīgas FA  
10:00 PKK-U 0 – 1 JK Tallina Kalev  
11:00 Supernova 0 – 1 Fornebu FK  
12:00 KuPS 0 – 6 СДЮСШОР Zenit  
13:00 Rīgas FA 0 – 6 PKK-U   youtube2
14:00 JK Tallina Kalev 1 – 2 Lommel United youtube1 youtube2
15:00 Fornebu FK 1 – 0 KuPS youtube1 youtube2
16:00 СДЮСШОР Zenit 1 – 0 Supernova youtube1 youtube2
17:45 Opening ceremony in Skonto Hall

 

Skonto hall

Emiļa Melngaiļa iela 1A

9:30 Ullern 0 – 3 JK Tabasalu youtube50
10:30 OLS 1 – 2 Norwich City youtube50
11:30 Izorec-inkon 0 – 2 Holmen IF youtube50
12:30 RoPS 1 – 1 JFC Skonto youtube50
13:30 JK Tabasalu 1 – 3 OLS youtube50
14:30 Norwich City 7 – 0 Ullern youtube50
15:30 Holmen IF 2 – 0 RoPS youtube50
16:30 JFC Skonto 0 – 1 Izorec-inkon youtube50
17:45 Opening ceremony

youtube50

 

Saturday 23.01.2016.

Olympic sports center

Grostonas iela 6B

9:00 KuPS 0 – 1 Supernova

youtube1

youtube2

10:00 СДЮСШОР Zenit 3 – 0 Fornebu FK

youtube1

youtube2

11:00 PKK-U 3 – 1 Lommel United

youtube1

youtube2

12:00 JK Tallina Kalev 0 – 2 Rīgas FA

youtube1

youtube2

Play-off

16:00 Game D2 KuPS 3 – 2 JFC Skonto

youtube1

youtube2

17:00 Game C2 Ullern 0 – 7 JK Tallinna Kalev

youtube1

youtube2

18:00 Game B2 Supernova 2 – 0 Izorec-inkon

youtube1

youtube2

19:00 Game A2 JK Tabasalu 0 – 1 Lommel United

youtube1

youtube2

 

Skonto hall

Emiļa Melngaiļa iela 1A

9:00 RoPS 4 – 0 Izorec-inkon

youtube50

10:00 JFC Skonto 0 – 1 Holmen IF

youtube50

11:00 OLS 6 – 0 Ullern

youtube50

12:00 Norwich City 2 – 0 JK Tabasalu

youtube50

Play-off

16:00 Game D1 Fornebu FK 1 – 0 RoPS

youtube50

17:00 Game C1 OLS 0 – 1 Rīgas FA

youtube50

18:00 Game B1 СДЮСШОР Zenit 5 – 1 Holmen IF

youtube50

19:00 Game A1 Norwich City 1 – 3 PKK-U

youtube50

 

Sunday 24.01.2016.

Olympic sports center

Grostonas iela 6B

9:00 15-16 JFC Skonto 0 – 0(3-2) Ullern youtube1 youtube2
10:00 13-14 KuPS 3 – 0 JK Tallinna Kalev youtube1 youtube2
11:00 11-12 Izorec-inkon 2 – 2(2-3) JK Tabasalu youtube1 youtube2
12:00 9-10 Supernova 0 – 2 Lommel United youtube1 youtube2
13:45   Awarding ceremony in Skonto hall

 

Skonto hall

Emiļa Melngaiļa iela 1A

9:30 7-8 RoPS 1 – 3 OLS youtube50
10:30 5-6 Fornebu FK 0 – 3 Rīgas FA youtube50
11:30 3-4 Holmen IF 1 – 2 Norwich City youtube50
12:30 1-2 СДЮСШОР Zenit 5 – 0 PKK-U youtube50
13:45  

Awarding ceremony

Tournament result

1st

СДЮСШОР Zenit

2nd

PKK-U

3rd

Norwich City

4th

Holmen IF

5th

Rīgas FA

6th

Fornebu FK

7th

OLS

8th

RoPS

9th

Lommel United

10th

Supernova

11th

JK Tabasalu

12th

Izorec-inkon

13th

KuPS

14th

JK Tallinna Kalev

15th

JFC Skonto

16th

Ullern

u-14 best