Riga Cup 2016 U-15

Riga Cup 2016 winter

U-15 (born after 01.01.2001)

29.01. – 31.01.2016.

WINNERS

RC 2016 gold frame Zenit U-15

Raffle

Group A

Team
1
2
3
4
Pts
Goals
Plc

Latvia
Skonto Academy skonto-Academy 66  2 : 0 0 : 1 2 : 0  6 4 : 1 II
Finland KaaPo  0 : 2 Kaapo66 2 : 2 2 : 1 4 4 : 5 III
United_Kingdom  Tottenham H 1 : 0 2 : 2 Tottenham_Hotspur_FC_logo66  1 : 0 7 4 : 2 I
Belgium  Lommel United 0 : 2 1 : 2  0 : 1 Lommel United66 0 1 : 5 IV

Group B

Team
1
2
3
4
Pts
Goals
Plc
Latvia  Rīgas FS Rīgas_FS  0 : 3  1 : 4  0 : 0 1 1 : 7 IV
Finland FC Honka 3 : 0 FC_Honka_Espoo_logo 0 : 1 1 : 3  3 4 : 4 III
Russia СДЮСШОР Zenit 4 : 1 1 : 0 emblema_zenita66 0 : 0 7 5 : 1 I
Belarus
FK Minsk
 0 : 0  3 : 1  0 : 0 FC Minsk66  5  3 : 1 II

 

Group C

Team
1
2
3
4
Pts
Goals
Plc
Latvia BFC Daugavpils BFC Daugavpils66  1 : 0  0 : 0 1 : 3 4 2 : 3 III
Sweden Älvsjö AIK  0 : 1 Älvsjö AIK66  0 : 5 0 : 2 0 0 : 8 IV
Finland HJK 0 : 0 5 : 0 HJK66 6 : 0 7 11 : 0 I
Russia
FK Baltika
3 : 1 2 : 0  0 : 6 FC Baltika 6 5 : 7 II

 

Group D

Team
1
2
3
4
Pts
Goals
Plc
Latvia Rīgas FA Rīgas FA66  6 : 0 4: 0 0 : 0 7 10 : 0 I
Lithuania Ateitis FM 0 : 6 Ateitis FM  0 : 0 0 : 1 1 0 : 7 III
Latvia JFA Jelgava 0 : 4  0 : 0 JFA-Jelgava  0 : 6 1 0 : 10 IV
Estonia
FC Flora
 0 : 0 1 : 0  6 : 0 FC Flora66 7 7 : 0 II

Tournament schedule

Friday 29.01.2016.

Olympic sports center

Grostonas iela 6B

9:00

HJK

6 – 0

FK Baltika

10:00

BFC Daugavpils

1 – 0

Älvsjö AIK

11:00

JFA Jelgava

0 – 6

FC Flora

youtube50

12:00

Rīgas FA

6 – 0

Ateitis FM

 youtube50

13:00

HJK

5 – 0

Älvsjö AIK

youtube50

14:00

FK Baltika

3 – 1

BFC Daugavpils

youtube1 youtube2

15:00

JFA Jelgava

0 – 0

Ateitis FM

youtube1 youtube2

16:00

FC Flora

0 – 0

Rīgas FA

youtube1 youtube2

17:45

Opening ceremony in Skonto Hall

 

Skonto hall

Emiļa Melngaiļa iela 1A

9:30

СДЮСШОР Zenit

0 – 0

FK Minsk

youtube50

10:30

Rīgas FS

0 – 3

FC Honka

youtube50

11:30

Tottenham H

1 – 0

Lommel United

youtube50

12:30

Skonto Academy

2 – 0

KaaPo

youtube50

13:30

СДЮСШОР Zenit

1 – 0

FC Honka

youtube50

14:30

FK Minsk

0 – 0

Rīgas FS

youtube50

15:30

Tottenham H

2 – 2

KaaPo

youtube50

16:30

Lommel United

0 – 2

Skonto Academy

youtube50

17:45

Opening ceremony

 

Saturday 30.01.2016.

Olympic sports center

Grostonas iela 6B

9:00

Ateitis FM

0 – 1

FC Flora

youtube1

youtube2

10:00

Rīgas FA

4 – 0

JFA Jelgava

youtube1

youtube2

11:00

Älvsjö AIK

0 – 2

FK Baltika

youtube1

youtube2

12:00

BFC Daugavpils

0 – 0

HJK

youtube1

youtube2

Play-off

16:00

Game D2

Lommel United

6 – 1

JFA Jelgava

youtube1

youtube2

17:00

Game C2

Rīgas FS

0 – 5

Älvsjö AIK

youtube1

youtube2

18:00

Game B2

KaaPo

4 – 0

Ateitis FM

youtube1

youtube2

19:00

Game A2

FC Honka

2 – 0

BFC Daugavpils

youtube1

youtube2

 

Skonto hall

Emiļa Melngaiļa iela 1A

9:00

KaaPo

2 – 1

Lommel United

youtube50

10:00

Skonto Academy

0 – 1

Tottenham H

youtube50

11:00

FC Honka

1 – 2

FK Minsk

youtube50

12:00

Rīgas FS

1 – 4

СДЮСШОР Zenit

youtube50

Play-off

16:00

Game D1

Skonto Academy

1 – 3

FC Flora

youtube50

17:00

Game C1

FK Minsk

2 – 1

FK Baltika

youtube50

18:00

Game B1

Tottenham H

3 – 1

Rīgas FA

youtube50

19:00

Game A1

СДЮСШОР Zenit

1 – 1

(3-2)

HJK

youtube50

 

Sunday 31.01.2016.

Olympic sports center

Grostonas iela 6B

9:00

15-16

JFA Jelgava

0 – 2

Rīgas FS

youtube1

youtube2

10:00

13-14

Lommel United

1-1

(10-9)

Älvsjö AIK

youtube1

youtube2

11:00

11-12

Ateitis FM

1 – 3

BFC Daugavpils

youtube1

youtube2

12:00

9-10

KaaPo

1 – 3

FC Honka

youtube1

youtube2

13:45

Awarding ceremony in Skonto hall

 

Skonto hall

Emiļa Melngaiļa iela 1A

9:30

7-8

Skonto Academy

2 – 4

FK Baltika

youtube50

10:30

5-6

FC Flora

0 – 1

FK Minsk

youtube50

11:30

3-4

Rīgas FA

1 – 2

HJK

youtube50

12:30

1-2

Tottenham H

0 – 2

СДЮСШОР Zenit

youtube50

13:45

Awarding ceremony youtube50

 

Tournament result

1st

СДЮСШОР Zenit

2nd

Tottenham Hotspur

3rd

HJK

4th

Rīgas FA

5th

FK Minsk

6th

FC Flora

7th

FK Baltika

8th

Skonto Academy

9th

FC Honka

10th

KaaPo

11th

BFC Daugavpils

12th

Ateitis FM

13th

Lommel United

14th

Älvsjö AIK

15th

Rīgas FS

16th

JFA Jelgava