Riga Cup 2016 U-16

Riga Cup 2016 winter

U-16 (born after 01.01.2000)

12.02. – 14.02.2016.

WINNER

RC 2016 gold frame Zenit U-16

Group A

Team
1
2
3
4
Pts
Goals
Plc

Belgium
Lommel United Lommel United66 2 : 0  0 : 1 2 : 1 6 4 : 2 II
Estonia Martin Reimi JK 0 : 2 MRJK66 0 : 2  4 : 1 3 4 : 5 III
Latvia  Skonto Academy  1 : 0 2 : 0 skonto-Academy 66 0 : 0 7 3 : 0 I
Sweden  IFK Lidingö FK 1 : 2 1 : 4 0 : 0 IFK_Lidingö_FK66 1 2 : 6 IV

Group B

Team
1
2
3
4
Pts
Goals
Plc
Russia СДЮСШОР Zenit emblema_zenita66  0 : 0  8 : 0 1 : 0 7 9 – 0 I
Estonia FC Flora  0 : 0 FC Flora66 3 : 1 1 : 4 4 4 – 5 III
Sweden Hammarby IF  0 : 8  1 : 3 Hammarby_IF66  0 : 1 0 1 – 12 IV
Finland
FC Honka
0 : 1 4 : 1 1 : 0 FC_Honka_Espoo_logo 6 5 – 2 II

 

Tournament schedule

Friday 12.02.2016.

Skonto Hall

Emiļa Melngaiļa iela 1A

9:00 Hammarby IF 0 – 1 FC Honka youtube50
10:00 СДЮСШОР Zenit 0 – 0 FC Flora youtube50
11:00 Lommel United 2 – 0 Martin Reimi JK youtube50
12:00 IFK Lidingö FK 0 – 0 Skonto Academy youtube50
13:15 Opening ceremony youtube50
14:00 СДЮСШОР Zenit 8 – 0 Hammarby IF youtube50
15:00 FC Flora 1 – 4 FC Honka youtube50
16:00 Lommel United 0 – 1 Skonto Academy youtube50
17:00 Martin Reimi JK 4 – 1 IFK Lidingö FK youtube50

 

Saturday 13.02.2016.

Skonto Hall

Emiļa Melngaiļa iela 1A

9:00 Hammarby IF 1 – 3 FC Flora

youtube50

10:00 FC Honka 0 – 1 СДЮСШОР Zenit

youtube50

11:00 Skonto Academy 2 – 0 Martin Reimi JK

youtube50

12:00 IFK Lidingö FK 1 – 2 Lommel United

youtube50

Play-off

16:00 Game D IFK Lidingö FK 0-1 FC Flora

youtube50

17:00 Game C Martin Reimi JK 2-1 Hammarby IF

youtube50

18:00 Game B Lommel United 1-3 СДЮСШОР Zenit

youtube50

19:00 Game A Skonto Academy 1-0 FC Honka

youtube50

 

Sunday 14.02.2016.

Skonto hall

Emiļa Melngaiļa iela 1A

9:00 7-8 IFK Lidingö FK 2-1 Hammarby IF

youtube50

10:00 5-6 FC Flora 1-0 Martin Reimi JK

youtube50

11:00 3-4 Lommel United 1-1(1-3) FC Honka

youtube50

12:00 1-2 СДЮСШОР Zenit 3-1 Skonto Academy

youtube50

13:15   Awarding ceremony youtube50

 

Tournament result

1st

СДЮСШОР Zenit

2nd

Skonto Academy

3rd

FC Honka

4th

Lommel United

5th

FC Flora

6th

Martin Reimi JK

7th

IFK Lidingö FK

8th

Hammarby IF

u-16 best