U-16

Riga Cup 2020 winter

U-16 (born after 01.01.2004)

07.02. – 09.02.2020.

Arrival day: 06.02.2020.

Tournament is closed: at 14:00 on 09.02.2020.

Game format: 11 vs. 11

Number of games: 5 games

Game duration: 2 x 25 minutes

Ball size: No.5

Substitutions: Unlimited

Rules and regulations: http://www.rigacup.lv/winter/rules/

Groups

Group A

1 2 3 Points Goals Place
Zenit сшор 5:0 5:0 6 10-0

I

NF West  0:5 4:2 3 4-7

II

FC Kontu 0:5 2:4 0 2-9

III

Group B

1 2 3 Points Goals Place
Derby County 0:0 3:0 4 3-0

II

NF Elite  0:0 3:0 4 3-0

I

JK Tabasalu 0:3 0:3 0 0-6

III

Group C

1 2 3 Points Goals Place
Brighton & HA 0:1 3:0 3 3-1

I

JK Tammeka  1:0 0:3 3 1-3

III

Dinamo Minsk 0:3 3:0 3 3-3

II

Group D

1 2 3 Points Goals Place
Riga FC 7:0 1:0 6 8-0

I

NF International  0:7 0:1 0 0-8

III

JFC Riga 0:1 1:0 3 1-1

II

Play – OFF Groups

Group A, 1st – 4th place

1 2 3 4 Points Goals Place

Zenit сшор

3:1 0:0 0:0 5 3-1

II

NF Elite

1:3 1:2 0:3 0 2-8

IV

Brighton & HA

0:0 2:1 0:1 4 2-2

III

Riga FC

0:0 3:0 1:0 7 4-0

I

Group B, 5th – 8th place

1 2 3 4 Points Goals Place

NF West

0:2 0:0 0:1 1 0-3

IIX

Derby County

2:0 1:1 3:0 7 6-1

V

Dinamo Minsk

0:0 1:1 1:0 5 2-1

VI

JFC Riga

1:0 0:3 0:1 3 1-4

VII

Group C, 9th – 12th place

1 2 3 4 Points Goals Place

FC Kontu

1:1 0:2 0:1 1 1-4

XII

JK Tabasalu

1:1 0:1 1:2 1 2-4

XI

JK Tammeka

2:0 1:0 0:0 7 3-0

X

NF International

1:0 2:1 0:0 7 3-1

IX

Tournament schedule

Skonto Hall

Emiļa Melngaiļa iela 1A

Friday 07.02.2020

08:00 сшор Zenit 5:0 NF West 
09:00 Derby County 0:0 NF Elite
10:00 Brighton & HA 0:1 JK Tammeka
11:00 Riga FC 7:0 NF International
12:00 FC Kontu 0:5 сшор Zenit
13:00 JK Tabasalu 0:3 Derby County
14:00 Dinamo Minsk 0:3 Brighton & HA
15:00 JFC Riga 0:1 Riga FC
16:00 NF West  4:2 FC Kontu
17:00 NF Elite 3:0 JK Tabasalu
18:00 JK Tammeka 0:3 Dinamo Minsk
19:00 NF International 0:1 JFC Riga

Saturday 08.02.2020

08:00 FC Kontu 0:1 NF International
09:00 JK Tabasalu 0:1 JK Tammeka
10:00 NF West  0:1 JFC Riga
11:00 Derby County 1:1 Dinamo Minsk
12:00 Zenit сшор 0:0 Riga FC
13:00 NF Elite 1:2 Brighton & HA
14:00 NF International 2:1 JK Tabasalu
15:00 JK Tammeka 2:0 FC Kontu
16:00 JFC Riga 0:3 Derby County
17:00 Dinamo Minsk 0:0 NF West 
18:00 Riga FC 3:0 NF Elite
19:00 Brighton & HA 0:0 Zenit сшор

Sunday 09.02.2020

08:30 JK Tammeka 0:0 NF International
09:30 JK Tabasalu 1:1 FC Kontu
10:30 Dinamo Minsk 1:0 JFC Riga
11:30 Derby County 2:0 NF West 
12:30 Brighton & HA 0:1 Riga FC
13:30 NF Elite 1:3 Zenit сшор
14:45 Awarding Ceremony